Yepyeni yılda yepyeni kararlar için hazır mıyız?

Yeni yıl, her zaman yeni başlangıçlar yapmak için bir fırsat olmuştur. Tüm sene boyunca edinilen tecrübeler ile değişir, bir önceki yıl kendimize kattıklarımızdan daha fazlası olmaya çalışırız. Yeni yıla sayılı günler kala “2022 Yeni Yıl Kararları” araştırması ile katılımcılarımızın yeni yılda hayatlarına nasıl yön vermek istediklerini ve hangi kararları aldıklarını sorduk. 

Yeni nesil araştırma ve pazarlama platformu Pollective’in 57 şehirden 16-45 yaş arası 305 katılımcı ile online olarak gerçekleştirdiği “2022 Yeni Yıl Kararları” araştırmasında katılımcılarımızın yeni yıla girerken kendilerine belirledikleri hedeflerin kategorisel analizi ve bunları gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerine dair kendilerine ne kadar güvendiklerinin çıktıları paylaşıldı.

 

1. 2022 bir önceki yıla göre daha iyi geçecek

Öncelikle, 2022 yılının 2021 yılından İyi geçeceğini düşünüyorum” diyen kullanıcılarımızın oranı %29 iken, Çok daha iyi geçeceğini düşünüyorum” diyerek bu konuda daha fazla umutlu olduğunu dile getiren kullanıcılarımız %25’lik bir dilimi oluşturuyor. Her dört kişiden biri “Kararsızım” yanıtını verirken, %21 2022 yılının her anlamda daha kötü olacağını düşünerek olumsuz bir yaklaşım sergiliyor. Bu çıktılara dayanarak pandemi ve ekonomik koşullardan ötürü insanlar umutlarını kaybetseler dahi yeniden umut etmeye devam ediyorlar, umut etmeye ihtiyaç duyuyorlar diyebiliriz.

2. Her iki kişiden biri spora başlamayı deneyeceğini söylüyor

2022 yılı için, katılımcılarımıza “Spora başlama” konusundaki kararlarını sorduğumuzda, her iki kişiden biri “Deneyeceğim” yanıtını verirken, bu konuda kendilerine inançlı olduğunu belirten kullanıcılarımız “Kesinlikle yapacağım” yanıtı ile %23’ü oluşturuyor. “Spor yapmayı pek sevmiyorum” diyen katılımcılarımız %13’lük bir kısmı kapsarken, “Zaten düzenli olarak spor yapıyorum” diyen kullanıcılarımızın oranı hemen ardında %12 ile yer alıyor. En az yüzdeyle “Kararsızım” diyerek daha nötr bir davranış gösteren kullanıcılarımızın oranı ise %9.

3. Dijital alışkanlıklara bağlılık bu yıl ön planda

Katılımcılarımıza yeni yılda “Sosyal medyada daha az zaman geçirme” konusundaki kararlarını sorduğumuzda “Geçirdiğim zamandan memnunum” diyenler ile “İstiyorum, azaltabileceğimden emin değilim” diyen kullanıcılarımızın oranı %39 oranında eşit durumda. Kullanıcılarımızın %18’i “Kesinlikle daha az zaman geçireceğim” yanıtını verirken, en düşük yüzde ile “Kararsızım” diyenler %4 olarak sıralanıyor.

4. Sağlıklı beslenmeye yönelik ilgi yüksek  

Yeni yılda “daha sağlıklı beslenme” ile ilgili kararlarını katılımcılarımıza sorduğumuzda, her iki kişiden biri “İstiyorum, deneyeceğim” yanıtını veriyor. “Kesinlikle yapacağım!” diyerek bu konuda çok istekli olduğunu belirten kullanıcılarımızın oranı ise %17. Devamında, %15’lik yakın bir yüzdeyle “Kararsızım” diyen kullanıcılarımız takip ediyor. “Zaten sağlıklı besleniyorum” diyen katılımcılarımızın oranı %12 olarak belirlenirken, “İstiyorum ancak ekonomim müsait değil” cevabını veren kullanıcılarımız %11 ile ön plana çıkıyor.

5. Ekonomik koşullar seyahatin önündeki ilk engel

“Daha çok tatile çıkma” ile ilgili kararlara geldiğimizde, %44 ile çoğunluğun “İstiyorum ama ekonomim uygun değil” cevabını verdiğini görüyoruz. “Kesinlikle çok gezeceğim” diyenlerin oranı %23 iken, “İstiyorum ama salgın biterse” yanıtıyla tatil kararlarını Covid-19 salgını ile ilişkilendirenlerin oranı %14. Katılımcılarımızın %9’u “İstiyorum ama en fazla 1-2 kez çıkabilirim” yanıtını verirken aynı şekilde onları toplamda %9 ile “Seyahatle pek aram yok” ve “Bu yıl tatile çıkmayı düşünmüyorum” diyen katılımcılarımız takip ediyor.

6. %37 maddi durumundan ötürü birikim yapamıyor

Birikim ve yatırım yapma” ilgili kararlarında %37 “İstiyorum ama param yok” cevabını veriyor. Akabinde %35 ile “Evet, biriktireceğim ve yatırım yapacağım” seçeneği sıralanıyor. “Zaten birikim yapıyorum” cevabını vererek bu konuda kararlarında bir yenilik yapması gerekmediğini vurgulayan kullanıcılarımız ise %15’lik bir paydayı oluşturuyor. %12 ile son yüzdeliği kapsayanlar, “Param var ama birikim yapmayı beceremiyorum” seçeneğini tercih eden katılımcılardan oluşuyor.

7. Sadece %14 tüm kararlarını gerçekleştirebileceğinden emin

Tüm bu kategori bazında detaylı konu ayrıştırmaları yaparak yeni yıl kararları hakkında bilgi sahibi olduğumuz araştırmamızda, katılımcılarımıza “2022 yılında bu söylediklerinin kaç tanesini gerçekleştirebilirsin?” sorusu ile kendilerine bu konuda ne kadar güvendiklerine dair bir soru yönelttik. Cevaplarımızdaki en yüksek oran olan %40 ile katılımcılarımız “Çoğunu gerçekleştireceğimi umuyorum” yanıtıyla ön plana çıkıyor. Devamında yine büyük bir kesim “En azından yarısını gerçekleştirsem iyidir” yanıtı ile %30’luk dilim içerisinde bizleri karşılıyor. %14 ile “Hepsini gerçekleştireceğim” diyen katılımcılarımızı ise “İstiyorum ama kendime pek güvenemiyorum” diyerek %13’lük bir oranı oluşturan katılımcılarımız takip ediyor. En düşük yüzdeyle 2022’ye dair alınan kararları “Gerçekleştirebileceğimi düşünmüyorum” diyenlerin oranı ise %3 olarak belirleniyor.

8. Ekonomi toplum nezdinde iyileşmesi gereken ilk konu

Son olarak katılımcılarımıza 2022 yılında toplumda değişmesini veya iyileşmesini istedikleri konuyu sorduk. 300+ katılımcının birden fazla seçim yapabildikleri bu soruda, “Ekonomi” ilk tercih edilen konu başlığı oluyor. Ardından “Kadına şiddet, salgınlar, hayvan hakları, işsizlik, eğitim sorunları” takip edilen ilk 6 konu başlığı olarak dikkat çekiyor.

  • Katılım : 300+
  • Yaş : 16-45
  • Süre : 1 Hafta
  • Araştırmacı : jieadore

Araştırma, yeni nesil araştırma ve pazarlama platformu Pollective tarafından Aralık 2021’de gerçekleştirilmiştir.